Testy dymne (ang. Smoke Testing)
Testy dymne (ang. smoke testing) to typ testowania oprogramowania, którego celem jest szybkie sprawdzenie, czy podstawowe funkcje aplikacji działają poprawnie. Nazwa „testy dymne” pochodzi z analogii do testowania sprzętu elektronicznego – jeśli po włączeniu urządzenia nie wydobywa się dym, test jest uznawany za udany i można przejść do bardziej szczegółowych testów.
Podczas testów dymnych sprawdzane są kluczowe funkcje aplikacji, takie jak logowanie, nawigacja, ładowanie strony głównej, otwieranie menu itp. Jeśli testy dymne nie powiodą się, oznacza to, że istnieją poważne problemy, które muszą być rozwiązane przed kontynuowaniem dalszego testowania.
Kiedy warto przeprowadzić Testy Dymne?
Testy dymne są zwykle przeprowadzane na początku cyklu testowania, po tym, jak nowa wersja oprogramowania została skompilowana lub zintegrowana. Są one szczególnie przydatne w następujących sytuacjach.
Po integracji nowych funkcji lub modułów
Testy dymne pomagają szybko zidentyfikować, czy dodane funkcje nie wprowadziły poważnych błędów.
Po dokonaniu istotnych zmian w kodzie
Jeśli kod został znacząco zmieniony, testy dymne są używane do sprawdzenia, czy aplikacja nadal działa poprawnie.
Przed przekazaniem oprogramowania do dalszego testowania
Testy dymne mogą potwierdzić, że oprogramowanie jest na tyle stabilne, że można przeprowadzić bardziej szczegółowe testy.
Przed wdrożeniem oprogramowania
Testy dymne są często ostatnim krokiem przed wypuszczeniem nowej wersji oprogramowania, aby upewnić się, że wszystkie kluczowe funkcje działają poprawnie.