4 najczęściej popełniane błędy w procesie przekwalifikowania

Mateusz Juźwik
9 grudnia 2022
Czas czytania: 2 minut
4 najczęściej popełniane błędy w procesie przekwalifikowania

Spis treści

Jesteś zdecydowany, że zawód Project Managera jest dla Ciebie? Chcesz się przebranżowić, ale nie wiesz, jak przygotować się do tej zmiany? Przeczytaj nasz wpis i sprawdź, jakich błędów nie popełniać w procesie przekwalifikowania się.

 

Kiedy zacząć myśleć o zmianie zawodu?

Obecna praca zaczyna Cię frustrować? Marzą Ci się znacznie wyższe zarobki? A może czujesz, że osiągnąłeś pewną granicę w swoim zawodzie, której nie da się już przesunąć? W takim razie zmiana pracy to dobra decyzja! Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Poniżej znajdziesz 4 błędy, których należy unikać w procesie przekwalifikowania się.

 

Czego nie robić podczas przebranżowienia się?

Przekwalifikowanie się na zupełnie inny zawód to trudne zadanie, które wymaga odwagi, ale także dokładnego przemyślenia. Dlatego nie możesz postępować pochopnie! Aby ułatwić Ci ten proces, przygotowaliśmy dla Ciebie 4 najczęściej popełniane błędy, których zdecydowanie należy unikać!

 

1. Rzucenie pracy z dnia na dzień

Przede wszystkim nie działaj pod wpływem chwili ani emocji. Zdajemy sobie sprawę z tego, że rzucenie wypowiedzenia na stół szefa po kilku lub kilkunastu latach niewdzięcznej pracy jest kuszące, ale radzimy zachować rozsądek. Jeżeli zostaniesz pozbawiony jakiegokolwiek źródła dochodu, możesz być zmuszony do podjęcia jak najszybciej nowej pracy, która prawdopodobnie także nie spełni Twoich oczekiwań. Dlatego zwłaszcza jeśli planujesz wejść do branży IT, musisz się do tego solidnie przygotować. Najlepiej, zanim rzucisz obecną pracę, zajmij się rozwijaniem swojej wiedzy, buduj poftroflio, szkol się i edukuj a dopiero później myśl o zwolnieniu się.

 

2. Niezidentyfikowanie swojego profilu zawodowego

Jeżeli jedynym motywatorem do wybrania konkretnego zawodu są dla Ciebie pieniądze lub jego wysoki prestiż to nie idź tą drogą! Najpierw dokładnie zastanów się, jaki jest Twój cel zawodowy. Zweryfikuj, które stanowiska dotychczas gwarantowały Ci najwięcej satysfakcji i jakie umiejętności już posiadasz. Postaw na zawód, w którym naprawdę byś się spełnił. Jeśli jest to Project Manager w IT to pamiętaj, że umiejętności techniczne oraz wiedza, dotycząca procesów i narzędzi stosowanych w zarządzaniu projektami to podstawa!

 

3. Pomięcie specyfiki branży

Decydując się na zmianę pracy musisz wziąć pod uwagę nie tylko zakres wykonywanej pracy, ale również charakter branży. Nawet jeśli rodzaj realizowanych obowiązków, czy wynagrodzenie na danym stanowisku Cię satysfakcjonuje, nie oznacza to, że odnajdziesz się w specyfice branży. Szczególnie jeśli decydujesz się na drastyczną zmianę, przechodząc np. z firmy HR-owej do IT. Pamiętaj, że branża informatyczna charakteryzuje się nie tylko skomplikowanym językiem, elastyczną formą pracy, w której członkowie teamu rozrzuceni są po całym świecie, ale także często realizowaniem projektów o charakterze międzynarodowym.

 

4. Kierowanie się wyobrażeniami

Niezweryfikowanie wymarzonego zawodu to częsty błąd wśród osób zmieniających pracę. Zazwyczaj kierują się one jedynie powszechnie panującymi opiniami w Internecie oraz własnymi wyobrażeniami na temat zawodu. A to prowadzi do rozczarowania! Dlatego, aby tego unikną, sprawdź swój wymarzony zawód w praktyce. Zapisz się na darmowe praktyki lub wolontariat, dzięki czemu Twój wybór będzie świadomy. Zalecamy także zaczerpnąć bardziej wiarygodnych opinii od osób, które rzeczywiście znając specyfikę pracy np. Project Managera od środka. Oni dokładnie wiedzą, z czym tak naprawdę będziesz musiał się zmierzyć, decydując się na wybrany przez Ciebie zawód.

Jak widzisz proces przekwalifikowania się, wymaga dokładnego przygotowania. Ale jeśli zastosujesz nasze wskazówki, na pewno ułatwisz sobie ścieżkę do wymarzonego zawodu.

Brak komentarzy

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *