Czym jest cyfrowe zarządzanie projektami (digital project)?
Jest to proces zarządzania głównie projektami online, który wymaga zachowania wszystkich etapów wyróżnianych podczas projektów tradycyjnych. Oznacza to, że projekty cyfrowe także opierają się na planowaniu, określeniu koncepcji, wyznaczaniu zadań oraz kontroli, ale z jedną małą różnicą. Realizowane są najczęściej przy użyciu dedykowanych oprogramowań do zarządzania. To jedynie utwierdza w przekonaniu, że projekty digitalowe to nic innego jak połączenie technologii z biznesem. Mają na celu maksymalizację satysfakcji klientów, zysków, procesów i kosztów.
Warto wspomnieć, że projekty cyfrowe realizowane są głównie w obszarze marketingu. Obejmują zazwyczaj procesy związane z usprawnieniem komunikacji, tworzeniem aplikacji, stron internetowych, czy optymalizowaniem wyszukiwarek. Wykorzystują Internet oraz technologie webowe, dążąc do rozwoju firmy oraz uzyskania wartościowego zwrotu z inwestycji w projekt.
Kim jest Digital Project Manager?
Wiedząc już, co oznaczają projekty cyfrowe, nietrudno domyślić się, czym zajmuje się Digital Project Manager. Oczywiście zarządza on digitalowymi projetami, dążąc do ich ukończenia zgodnie z terminem i zakładanym budżetem. Zakres jego obowiązków niewiele różni się od zadań wykonywanych przez tradycyjnego kierownika projektu.
Digital Project Manager także zarządza zakresem całego projektu, kontroluje jakość wykonywanych działań oraz ocenia postępy zespołu. Jednak specyfika tej specjalności wymaga technicznego obeznania. To oznacza, że kierownicy projektów cyfrowych powinni przede wszystkim potrafić tworzyć cyfrowy plan projektu oraz efektywnie komunikować się z zespołem deweloperów. Ważne jest także to, aby Digital Project Manager w swoich działaniach opierał się przede wszystkim na danych.
Czy warto zatrudnić Digital Project Managera?
Skoro stanowisko tradycyjnego PM’a niewiele różni się od tego “digitalowego” to czy warto go w ogóle zatrudniać? Przede wszystkim każdy projekt wiąże się z pewną specyfiką branżową – te cyfrowe także. Wymagają specjalistycznych kompetencji oraz wiedzy o najnowszych trendach i technikach digitalowych.
Oczywiście możesz zatrudnić do takich projektów kierownika bez doświadczenia, ale gwarantujemy, że przed Tobą długa droga polegająca na wdrożeniu go w specyficzną branżę. Największe wyzwanie będzie stanowić techniczna komunikacja z zespołem oraz zrozumienie zakresu projektu. Bo jak wspominaliśmy podstawowa wiedza z zakresu Project Managementu niestety w przypadku projektów digitalowych nie wystarczy. Jeśli jednak zdecydujesz się na zatrudnienie Digital Project Managera od razu zyskujesz specjalistę w swojej branży, który będzie zarządzał konkretnym projektem cyfrowym w trakcie cyklu jego trwania. Taka osoba posiada już doświadczenie w tego typu projektach, dzięki czemu może w sposób efektywny zarządzać członkami zespołu cyfrowego już od pierwszego dnia zatrudnienia.
Należy mieć na uwadze, ze każdy Digital Project Manager stosuje inny proces cyfrowego zarządzania projektami, dostosowany do organizacji, zespołu projektowego i specyfiki projektu. Jednak bez technicznej wiedzy zastosowanie unikalnych procesów lub metodologii dla tradycyjnego Project Managera może być bardzo skomplikowane. Dlatego warto postawić na specjalistów w swojej dziedzinie, którzy potrafią efektywnie zarządzać projektami w czasie rewolucji cyfrowej.
Jak widać Digital Project Managerowie specjalizują się w prowadzeniu projektów cyfrowych, które wymagają technicznej wiedzy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby tradycyjny Project Manager (kierownik projektu) wykorzystał dotychczasowe kompetencje w zarządzaniu projektami oraz produktami lub rozwinął nowe umiejętności miękkie i twarde, które pozwolą mu skutecznie zarządzać transformacją.