Jak skutecznie zarządzać długiem technologicznym?

Twoje Drzwi do IT
30 marca 2023
Czas czytania: 2 minut
Dług technologiczny - jak skutecznie sobie z nim poradzić

Spis treści

Czym jest dług technologiczny?

To termin stosowany najczęściej w branży informatycznej, który jest ściśle związany z rozwojem oprogramowania i systemów IT. Mówimy o nim wtedy, gdy podczas ich tworzenia powstają błędy, które się nawarstwiają. Często przyczyną pojawienia się długu technicznego jest chęć zakończenia projektu jak najszybciej, idąc na tzw. skróty. To z czasem zaczyna powodować utrudnienia w realizacji projektu, uniemożliwiając jego poprawne zakończenie.

 

W pewnym momencie okazuje się więc, że rozwój systemu informatycznego jest wstrzymany do momentu, aż wcześniejsze zaległości nie zostaną wykonane. Zaniedbania te oznaczają właśnie dług technologiczny, przez który prace nad projektem stają się coraz bardziej skomplikowane, czasochłonne i przede wszystkim nieopłacalne. 

 

Jak zarządzać długiem technologicznym w organizacji?

Dlatego, jeśli zaczynasz dostrzegać, że błędy Twoim projekcie narastają, a jego realizacja znacznie się wydłuża, może oznaczać to, że zmagasz się z długiem technologicznym. Jak w takim razie sobie z nim poradzić?

 

Zidentyfikowanie stanu faktycznego projektu

Na tym etapie należy spisać wszystkie oczekiwania z perspektywy użytkownika (specyfikacja wymagań użytkownika). Stanowi to tzw. punkt wyjścia do podejmowania konkretnych kroków związanych z usunięciem lub zniwelowaniem długu technologicznego. Aby jednak tego dokonać, należy najpierw zidentyfikować stan faktyczny projektu, aby móc wprowadzić odpowiednie strategie naprawy.

 

Ocena, w jakim stopniu projekt spełnia oczekiwania klienta

W tym celu warto skorzystać z dedykowanych narzędzi, które ułatwią nam ten proces, czyli przeprowadzić analizę wdrożeniową. Dzięki niej organizacja może bardziej krytycznie spojrzeć na swój projekt i zainspirować się do wprowadzenia konkretnych ulepszeń. Wskazuje ona, które obszary nie wymagają poprawek, a które powinny zostać jak najszybciej zniwelowane. Na tej podstawie zarówno klient, jak i zespół deweloperów mają większą świadomość co do zakresu i przebiegu projektu. Analizę projektu warto traktować więc jako konieczny element, a nie jedynie zbędny wydatek.

 

Oszacowanie kosztów uzupełnienia zidentyfikowanych braków w projekcie

By móc zniwelować rozbieżności między oczekiwaniami klientami a stanem aktualnym projektu należy oszacować koszt uzupełnienia ewentualnych braków w przyszłości. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę wydatki na wybór systemu, tak aby nie tracić czasu na dostosowywanie go do wymagań klienta. Czasami bardziej opłaca się wdrożyć nowy system niż optymalizować dotychczasowy. Ponadto należy unikać podejścia związanego z oszczędzaniem zasobów w projekcie, w tym przypadku wyborem tańszych rozwiązań kosztem późniejszych wydatków prowadzących do powstania długu technicznego. Drugim ważnym czynnikiem jest odpowiedni wybór firmy wdrożeniowej lub pracowników z doświadczeniem, którzy znają biznes i potrafią dokładnie ocenić potencjalne ryzyko, czyli zmniejszyć dług technologiczny. Nie zapominaj o automatycznych testach zawsze wtedy, gdy zidentyfikujesz błąd. Nie oczekuj też szybkiego pozbycia się zadłużenia technologicznego. Poprawa jakości kodu w strategicznych miejscach wymaga czasu.

 

Jak można zauważyć, zarządzanie długiem technologicznym wymaga odpowiedniego zaplanowania i działania zgodnie z określonym schematem. Pamiętaj, że jeżeli już dług techniczny pojawi się w Twojej organizacji, musisz go stale monitorować!

Najbliższe szkolenia

Warsztat: Obsługa Jiry dla początkujących

Start: 17/06/2023

Efektywne zarządzanie zespołami IT

Start: 17/06/2023

Brak komentarzy

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *