Jak zostać project managerem? Wywiad z Adą Dąbkowską
To pytanie, z którym zwracacie się do nas najczęściej. W tym artykule-wywiadzie przedstawiamy Wam perspektywę Adrianny Dąbkowskiej – osoby, która przeszła tę drogę, została project managerem i dziś dzieli się radami jak zacząć karierę w roli project managera, dlaczego warto i jak stawiać pierwsze kroki w tym zawodzie. Przeczytajcie wywiad z Adą!
Cześć Ada, dziękuję za Twój czas i przyjęcie zaproszenia do rozmowy. Wiem, że od blisko 4 lat zajmujesz się zarządzaniem projektami w branży IT i czujesz się w tym, jak ryba w wodzie. Chcemy przybliżyć wszystkim tym, którzy stoją właśnie przed zawodowym dylematem, rolę project managera. Myślę, że Twoja historia odpowie na wiele pytań, które zapewne sobie zadają. Opowiedz na początek jaka była Twoja historia.
Studia w Krakowie – tu bym zaczęła. Po humanistycznym liceum stwierdziłam, że studia techniczne to lepsza droga w moim wypadku. Tak wylądowałam na Elektronicznym Przetwarzaniu Informacji na UJ, które miało być moją drogą do zostania programistką. Jak szybko poznałam C, Ruby on Rails, PHP i inne języki programowania, tak szybko stwierdziłam, że bardziej niż pisanie kodu interesuje mnie bycie pośrednikiem między światem deweloperów a światem użytkowników.
I tak zdecydowałaś się na zarządzanie projektami?
To nie mogło być po prostu zarządzanie projektami, ale zarządzanie projektami w IT. Mogę pracować z ludźmi dla ludzi i to przy innowacjach i technologii, która mnie fascynuje! Bycie częścią przedsięwzięcia, które służy grupie osób jest motywujące. Dodatkowo, projekty są różnorodne i tak samo bywa z obowiązkami, co mi się podoba. Zarządzanie projektami w IT jest często zwinne. Współtworzenie samoorganizujących się, efektywnych zespołów bardzo mnie cieszy. Napędza mnie to, jak widzę ludzi, którzy się motywują nawzajem i rozwijają.
Czy od razu zostałaś project managerem, czy był to ewolucyjny rozwój Twojej kariery zawodowej?
Zaczynałam jako Analityk Biznesowy w IT. Już wtedy zrozumiałam, że chcę pracować bezpośrednio z ludźmi technicznymi nad produktami IT, a ponieważ lubię dbać o szerszy zakres niż tylko praca nad wąskim zadaniem indywidualnie, szybko odnalazłam się w roli PM’a. Muszę wspomnieć, że charyzmatyczny promotor, który był Project Managerem w IT i jego wykłady również miały w tym swój udział. Pozdrawiam prof. Janusza Jurka.
Jeżeli miałabyś podać 3 powody, dla których warto zostać project managerem, jakie by one były?
Nie ma nudy, jest ciągły rozwój i innowacje. Do tego współpracuję z ciekawymi ludźmi z całego świata i widzę efekty swojej pracy, czy to w poprawie efektywności pracy zespołowej, czy zadowolonym kliencie, czy użytkownikach końcowych.
Co byś poleciłabyś osobie, która chce rozpocząć karierę w roli project managera?
Nie należy bać się pytać czy wychodzić poza schematy. To zawód, w którym można, a nawet warto eksperymentować, poszukać własnego sposobu skutecznego zarządzania projektami. Na pewno trzeba też mieć solidne fundamenty w postaci wiedzy, a potem szlifować umiejętności. Warto też uczyć się od ludzi wokół i poznawać perspektywę, a nawet wchodzić w buty programisty, analityka, designera, testera – wszystkie są wartościowe. I polecam też rozwijać swoje umiejętności organizacyjne – bardzo się przydają.
Jak postawić pierwszy krok w kierunku wymarzonej pracy?
Polecam uczęszczanie na konferencje, spotkania na temat zarządzania projektami, np. Śniadania Project Managerów. Można poznać wielu wartościowych ludzi i się od nich uczyć. Sama czytam nowinki dotyczące zarządzania projektami, artykuły na blogu https://kjarocka.pl. Warto postawić też szkolenia ukierunkowane na konkretne umiejętności 🙂 A potem się nie bać i aplikować! Oczywiście trzeba mieć dobrze przygotowane CV i rzetelnie przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej.
Uważasz, że każdy może zostać project managerem? Może dostrzegasz jakieś cechy i predyspozycje, które powinien posiadać dobry project manager?
Pierwszą predyspozycją jest zawsze to, żeby robić to, co się lubi. Bez pasji bycie project managerem może szybko wypalić. Drugą sprawą jest radzenie sobie ze stresem i różnymi charakterami ludzi. Umiejętności komunikacyjne to klucz w tej pracy do wielu drzwi. Umiejętności organizacyjne i analityczne podejście również są bardzo potrzebne. Nie wystarczy się trzymać definicji i metod, ale trzeba umieć je wykorzystać w odpowiedniej sytuacji, przeanalizować wszystkie czynniki.
Zarządzanie projektami, tak jak każda dziedzina, ewoluuje, wraz z nią sama rola project managera. Pandemia również przyczyniła się do zmian, chyba w każdej branży. Jakie dostrzegasz teraz trendy w project managemencie? Co poradziłabyś osobom, które dopiero zaczynają pracować w tym zawodzie i chcą iść z duchem czasu?
Przede wszystkim umiejętność zarządzania czasem. Podczas pandemii i pracy zdalnej, wbrew pozorom praca się zintensyfikowała. Ciężko wydzielić wtedy ramy – kiedy jestem w domu, a kiedy w pracy. Warto zwrócić na to uwagę, by mieć również czas dla ludzi, tak po prostu, tak, jak to było w firmowej kuchni. Jakość relacji jest bardzo ważna, a utrzymanie ich przy pracy zdalnej utrudnione. Dodatkowo, umiejętność korzystania z dobrodziejstw technologii – ważne, żeby Project Manager znał i umiał wykorzystywać wirtualne narzędzia.
Idealny project manager – czy w ogóle istnieje? Czy warto starać się być takim project managerem?
Nie ma ludzi idealnych. Uważam, że zawsze należy dążyć do wyznaczonych celów i się rozwijać. Niemniej coś, co według mnie jest ważne na tym stanowisku, to zrozumienie, że czasem nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka. Nie da się by wszyscy nas lubili. Nie każdy lubi szczerą prawdę, raporty z ryzykami, czy krytyczne myślenie – a takie tutaj jest bardzo istotne. Może banalne, ale trzeba umieć znaleźć balans i swój przepis na zarządzanie projektami. W końcu jak będzie on nasz, to się najlepiej w tym sprawdzimy.