Jak zwinnie zarządzać projektami w IT?

Twoje Drzwi do IT
30 marca 2023
Czas czytania: 2 minut
Dowiedz się, jak zwinnie zarządzać projektami w IT

Spis treści

Czym jest zwinne podejście do zarządzania projektami?

Zwinne zarządzanie projektami jest obecnie bardzo popularne. Każda organizacja chce, aby jej zespół i projekty były zwinne – jednak co tak naprawdę oznacza ta cała zwinność? To metodyka zwana Agile Project Management, która opiera się na organizowaniu czasu pracy w tzw. iteracjach. Polega na jak najszybszym dostarczeniu produktu, rozpoczynając od tych najważniejszych części, mających największa wartość dla całości projektu.

 

Dzięki temu Project Manager ma pełną kontrolę nad efektywnością projektu, na bieżąco weryfikując postęp prac zespołu. Metodyka Agile znacząco minimalizuje ryzyko, ponieważ wczesne i częste testy pozwalają na szybkie wykrycie błędów oraz ich eliminację, zanim zaczną oddziaływać na projekt. Ale w jaki sposób zorganizować pracę, aby zwinnie zarządzać projektami w branży informatycznej i czy w ogóle jest to możliwe?

 

Jak stosować zwinne zarządzanie projektami?

Metodyka ta jest na tyle elastyczna, że sprawdzi się w wielu firmach z różnych branż – zarówno marketingowych, informatycznych, jak i sprzedażowych. Jednak nie każda organizacja jest gotowa, by zwinnie zarządzać projektem – bez względu na charakter pracy. To podejście charakteryzuje przede wszystkim zrozumienia tzw. zbiorowej odpowiedzialności.

 

Zarówno za sukces, jak i niedociągnięcia lub błędy odpowiada cały zespół projektowy, a nie pojedyncza jednostka. Agile to nie “ja” tylko “my”. Wymaga więc wygospodarowania całkiem sporej ilości czasu na przygotowanie zespołu oraz klientów do takiego charakteru pracy. Pomimo tego, że zwinność najszybciej pojawiła się właśnie w IT, wcale nie oznacza to, że agilowe podejście przychodzi branży informatycznej z łatwością.

 

Poniżej znajdziesz 5 kroków, które powinieneś zastosować, aby móc zwinnie zarządzać projektami w IT.

 

  1. Określ dokładne cele i oczekiwania projektu. Ustal, co dokładnie chcesz osiągnąć i zidentyfikuj, z jakimi potencjalnymi ograniczeniami będziesz musiał się zmierzyć.
  2. Zbuduj solidny zespół składający się z doświadczonych ludzi o różnych specjalnościach.
  3. Stwórz plan działania, który będzie elastyczny i dostosowywany do zmieniających się warunków w IT.
  4. Na bieżąco sprawdzaj, czy projekt idzie zgodnie z planem oraz zmieniaj go, jeśli zajdzie taka potrzeba, aby uniknąć opóźnień.
  5. Zapewnij odpowiednie narzędzia i technologie, aby zespół mógł bez problemów realizować działania.

 

Korzyści z zastosowania zwinnego zarządzania projektami

Skoro już wiesz, na czym polega zwinne zarządzanie projektami informatycznymi i jak wprowadzić je do branży IT, sprawdź 5 korzyści wynikających z zastosowania tego podejścia w organizacji.

 

Szybsze dostarczanie wartości dla klienta 

Zwinne metody zarządzania projektami pozwalają na znacznie szybsze realizowanie projektów oraz dostarczanie ostatecznego produktu. To przekłada się na sprawniejszy zwrot z inwestycji dla klienta.

 

Większa elastyczność w reagowaniu na zmiany

To podejście do zarządzania projektami umożliwia reagowanie na pojawiające się zmiany, dotyczące np. wymagań. To zapobiega powstawaniu niepotrzebnych zaległości i pozwala zachować ciągłość pracy.

 

Większa jakość produktu końcowego

Zwinne metody zarządzania projektami oparte są na ciągłym testowaniu i ulepszaniu produktu, co prowadzi do wzrostu jego jakości i funkcjonalności.

 

Skrócenie czasu trwania i realizacji projektu

Metodyka ta pozwala na elastyczne dostosowanie planu projektu do zmieniających się potrzeb i ograniczeń, co przekłada się na szybsze osiągnięcie celów.

 

Zwiększenie zaangażowania i motywacji zespołu

Idea zwinnego zarządzania projektami opiera się na współpracy i wzajemnym zaufaniu, co sprzyja budowaniu silnej kultury organizacyjnej i zwiększeniu zaangażowania członków zespołu.

Najbliższe szkolenia

Warsztat: Obsługa Jiry dla początkujących

Start: 17/06/2023

Efektywne zarządzanie zespołami IT

Start: 17/06/2023

Brak komentarzy

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *