Jakie kompetencje są najczęściej wymagane na stanowisku Project Managera?

Twoje Drzwi do IT
23 marca 2023
Czas czytania: 2 minut
Dowiedz się, jakie kompetencje są wymagane na stanowisku project managera

Spis treści

Czym są kompetencje?

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Zakres umiejętności pożądanych w miejscu pracy także znacząco ewaluował w ciągu ostatnich kilku lat. Obecnie w ofertach pracy na różne stanowiska w tym Project Managera często wymieniany jest szereg kluczowych kompetencji. Stanowią one pewne dyspozycje danej osoby, zgodne z wymogami stanowiska pracy określonymi przez firmę. Dzielą się na kompetencje twarde i miękkie.

 

Te pierwsze obejmują wiedzę specjalistyczną i merytoryczną z danej dziedziny, a także wszelkie umiejętności praktyczne. Są łatwo mierzalne i możliwe do zweryfikowania podczas rozmowy o pracę. Rekruter bardzo szybko sprawdzi, czy kandydat naprawdę zna język obcy na danym poziomie i czy posiada podstawowe umiejętności obsługi np. Excela.

 

Z kolei kompetencje miękkie są dużo trudniejsze do zmierzenia i sprawdzenia. Zawierają w sobie umiejętności interpersonalne, komunikacyjne, społeczne i emocjonalne. Wpływają także na zdolność radzenia sobie w stresie. Wiążą się ze sprawnością planowania długofalowego, asertywnością, umiejętnością motywowania zespołu projektowego oraz szeroko pojętą inteligencją emocjonalną.

 

Skoro już wiesz, czym różnią się kompetencje miękkie od twardych, to zapewne zastanawiasz się, które z nich są ważniejsze w pracy PM’a? Jakie konkretnie kompetencje twarde i miękkie trzeba mieć na tym stanowisku? O tym przeczytasz poniżej.

 

Kompetencje niezbędne w pracy PM’a w zarządzaniu projektami

Oczywistym jest, że Project Manager powinien posiadać szereg umiejętności zarówno z zakresu kompetencji miękkich jak i twardych. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowe zestawienie z podziałem na najważniejsze umiejętności wymagane na stanowisku kierownika projektów, które mogą pojawić się w ofertach pracy.

 

Kompetencje twardeKompetencje miękkie
Umiejętność zarządzania ryzykiemUmiejętność skutecznej komunikacji
Umiejętność harmonogramowaniaUmiejętność negocjacji
Umiejętność zarządzania budżetemUmiejętność przewodzenia i delegowania zadań
Umiejętność wykorzystywania narzędzi pakietu Microsoft Windows oraz dedykowanych do zarządzania projektami (Trello, Asana)Umiejętność organizowania czasu pracy i rozwiązywania konfliktów

Jak się okazuje rola Project Managera to zawód, który wymaga różnorodnych kompetencji zarówno twardych jak i miękkich. Nie ma możliwości, aby kierownik projektu (project manager) cechował się tylko jedną grupą umiejętności. Jest to na tyle wymagający zawód, który łączy w sobie różne cechy i zdolności. Podsumowując, kierownicy projektów powinni być przede wszystkim świetnymi organizatorami z pozytywnym nastawieniem, którzy potrafią zarządzać zespołem w taki sposób, aby projekt przyniósł oczekiwane rezultaty.

Kup kurs video online (Nie-)Techniczny PM I i ucz się kiedy chcesz!

Może Cię zainteresować

(Nie-)Techniczny PM I

Szkolenie online

PMasters Toolbox

Karty dobrych praktyk

Brak komentarzy

Może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *