Czym jest Web 3.0?
Dzisiejsze technologie napędzają działanie i przyszłość internetu. Ewoluował on już od wersji Web 1.0 do 3.0, aby zaskoczyć użytkowników sieci, nadając im kontrolę nad informacjami online. To oznacza, że sieć 3.0 jest kolejną generację technologii internetowych, która charakteryzuje się wykorzystaniem:
Sztucznej inteligencji
Jej zadaniem jest przekształcenie treści w konkretne dane, które można odczytywać maszynowo. Przykładami takich działań są m.in. boty internetowe, czy interaktywne strony internetowe. Jednak w ramach Web 3.0. schemat funkcjonowania AI jest bardziej zaawansowany. Oprócz automatycznej obsługi użytkowników, sztuczna inteligencja potrafi także prezentować i sortować dane. Na tej podstawie możliwe jest oferowanie użytkownikom treści dostosowanych do ich preferencji.
Uczenia maszynowego
Obszar sztucznej inteligencji dotyczący algorytmów, które poprawiają się automatycznie poprzez doświadczenie, czyli wykorzystanie swoich danych. Obecnie wszelkiego rodzaju maszyny i roboty coraz lepiej odczytują i interpretują dane i treści generowane przez użytkowników. Problem nadal stanowi jednak wypracowanie doświadczenia, w którym semantyka będzie w pełni zrozumiała. Co to oznacza? Maszyny po prostu nie są w stanie dokładnie interpretować słów, zwłaszcza z kontekstu. Na przykład „zły” w niektórych przypadkach może oznaczać „dobry”. Dla maszyny zrozumienie tych różnic może być zbyt skomplikowane. Jednak w czasach rewolucji Web 3.0, dzięki wykorzystaniu Big Data i większej ilości informacji do zbadania, sztuczna inteligencja znacznie lepiej identyfikuje treści w sieci i coraz intuicyjniej je prezentuje.
Blockchainu
Zdecentralizowany system, zwany łańcuchem bloków, który służy do przechowywania i przesyłania informacji. Najprościej wyjaśniając, są to dane, znajdujące się w bazach. Dzięki rewolucji Web 3.0. stają się one własnością użytkowników, a nie dużych korporacji jak miało to miejsce dotychczas. Ma to związek głównie z brakiem konieczności posiadania przez aplikacje obecnie istniejących serwerów. Dlaczego? Bo handel będzie odbywał się bez żadnych pośredników. Podsumowując, możliwość tokenizacji aktywów przez każdego użytkownika, umieszczania informacji on-chain i tworzenia cyfrowej tożsamości stanowi ogromną innowację w ramach technologii blockchainu.
Wyzwania Project Managerów w związku z rewolucją Web 3.0
Większa część wyżej wskazanych technologii jest już dostępna i zaczyna być powszechnie wykorzystywana w wielu organizacjach. Co ważne każdego dnia powstają kolejne innowacyjne projekty, które stosują technologie Web 3.0. Na rynku pojawia się także coraz więcej ogłoszeń, m.in. na programistów blockchainowych, co jedynie utwierdza w przekonaniu, że Web 3.0 rozwija się dynamicznie. To stanowi ogromne wyzwanie dla obecnych Project Managerów, zwłaszcza w branżach IT. Dlaczego? Ponieważ zarówno rewolucja Web 3.0. jak i technologie, na których się opiera, wymagają bardzo dużej wiedzy technologicznej.
Kierownicy projektów będą musieli zatem posiadać znacznie szersze umiejętności, zwłaszcza jeśli organizacje z branży IT zaczną systematycznie dostosowywać się do rewolucji Web 3.0 w zarządzaniu projektami. Mamy tutaj na myśli zarówno Project Managerów, którzy dopiero wkraczają do świata IT, ale także tych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Pojawienie się nowych technologii będzie wymagało od nich swobodnego poruszania się w obszarach Web 3.0. takich jak blockchain, nauki o danych, czy uczenie maszynowe. Project Managerowie będą musieli nauczyć się współpracować z wieloma interesariuszami, a przede wszystkim z programistami i deweloperami.
Pomimo tego, że kierownik projektu posiada w swoim zespole doświadczonych pracowników, to jego zadaniem jest bycie pewnego rodzaju doradcą. Dlatego tak ważne jest, aby znał nowe wyzwania i zagadnienia związane bezpośrednio z projektem. To on będzie odpowiadał za jego zakończenie. Nie wystarczy już więc już zrozumienie uzasadnienia i wymagań biznesowych. Nowa, wirtualna rzeczywistość będzie wręcz wymagać od Project Managerów nieustannego uczenia się i poszerzania kompetencji. Dlatego warto już teraz pomyśleć o dokształceniu się w tym zakresie m.in. poprzez udział w kursach on-line, konferencjach czy webinarach branżowych.