Czym się zajmujesz? W jakiej branży pracujesz? Co robisz na co dzień w swojej pracy?
Pracuję w międzynarodowej firmie rekrutacyjnej FDM Group, która zajmuje się szkoleniem i przydzielaniem kandydatów do określonych projektów, zgodnie z wymaganiami klienta. Aktualnie właśnie ukończyłam kurs, który ma mnie przygotować do roli biznes analityka, Project Managera lub Scrum Mastera. W międzyczasie miałam już okazję wziąć udział w wewnętrznym projekcie jako Scrum Master.
Pamiętasz może, dlaczego poszukiwałaś tego typu szkolenia?
Chciałam się przebranżowić i zmienić zawód. Pracowałam wcześniej jako Office Manager i szukałam możliwości dla siebie, które pozwoliłyby mi wykorzystać zdobyte już doświadczenie i zgromadzone umiejętności. Jednak powodów dotyczących tej decyzji było znacznie więcej. Po pierwsze pandemia, która spowodowała, że ilość ofert pracy na rynku na stanowisko Office Managera znacząco się zmniejszyła, a konkurencja stale rosła. Wynikało to z faktu, że wiele osób z hotelarstwa zaczęło się przebranżawiać do administracji. Drugim z powodów było niedocenianie tego zawodu. Bardzo krzywdzące jest to, że nadal borykamy się z pewnymi stereotypami. Jednym z nich jest fakt, że administracja to nic trudnego i każdy może wykonywać ten zawód – wystarczy się jedynie ładnie uśmiechać. Według mnie jest to ogólny brak szacunku do pracowników administracyjnych. Kolejnym aspektem było to, że w ten zawód się nie inwestuje. Administracja jest traktowana w dużej mierze jako koszt w firmie. Pracownicy w tym dziale nie przynoszą zysków. Natomiast niewielu pracodawców dostrzega, że dobrze funkcjonujące biuro, zachęca osoby do pracy w danej firmie i buduje jej wizerunek na zewnątrz. Zaczęłam poszukiwać szkoleń także dlatego, że chciałam się rozwijać i zdobyć nowe kompetencje. Nie potrafiłam jednak zdecydować się na konkretny zawód, więc skorzystałam z usług doradcy zawodowego. Po ukończeniu wszystkich sesji wraz z doradcą doszliśmy do wniosku, że zarządzanie projektami w IT będzie tą ścieżką zawodową, która pozwoli mi wykorzystać potencjał i nie będzie też przy okazji aż tak drastyczną zmianą.
Mówi się, że nie trzeba chodzić na szkolenia, by zdobyć wiedzę. Dlaczego postanowiłaś wziąć udział w szkoleniu?
Tak, zgadzam się z tym stwierdzeniem, że nie trzeba chodzić na szkolenia, by zdobyć wiedzę. Można to robić samodzielnie, ale jest to niestety czasochłonny proces. Decydując się na szkolenia, można zdobyć wiedzę znacznie szybciej, w bardziej kompleksowej i spersonalizowanej formie. Jednak dostępne na rynku kursy wideo, które są nagrane, nie spełniały moich oczekiwań, gdyż uniemożliwiały kontakt z prowadzącym. W przypadku szkoleń TDDIT możliwy jest kontakt i interakcja z trenerem, więc zawsze można rozwiać swoje wątpliwości oraz poznać doświadczenie praktyków. Istnieje także możliwość zadawania pytań. Dodatkowym atutem szkoleń jest poznawanie innych osób – ich historii, planów itp. Stanowi to dla mnie bardzo dużą wartość, ponieważ uważam, że znajomości pomagają wejść do branży. Wiele ofert pracy jest nieoficjalnych. Rynek pracy jest ukryty, dlatego tak istotne jest poznawanie ludzi podczas szkoleń.
Jakie treści najbardziej wydawały Ci się najciekawsze podczas szkolenia? Czy było coś, co Cię zainteresowało i postanowiłaś szukać więcej informacji na ten temat?
Wszystkie części szkoleń były bardzo ciekawe i interesujące. Odkryciem dla mnie było to, że podczas szkolenia z Agile’a zdałam sobie sprawę z tego, że jest to znamy mi sposób pracy. Wiele elementów z tej metodyki stosowałam w praktyce w swojej dotychczasowej pracy. Cała filozofia Agile’a była mi bardzo bliska, więc zaczęłam zgłębiać tę tematykę. Bardzo przydatne było dla mnie także szkolenie “Ja na rynku pracy”, podczas którego stworzyłam swoje CV, które wykorzystałam podczas szukania pracy na stanowisko Project Managera. Dowiedziałam się także jakich pytań mogę się spodziewać podczas rekrutacji oraz jak mogę się rozwijać. Ponadto szkolenie z zarządzania projektami było dla mnie bardzo przydatne nawet w pracy jako Office Manager. Wiele technik i narzędzi zaczęłam stosować w swojej pracy, m.in. do tego jak rozplanować projekt administracyjny. Bardzo ciekawe były także szkolenia z trenerką Nadią, która przekazywała wiedzę dotyczącą zdalnego zarządzania projektami. Podzieliła się wieloma narzędziami usprawniającymi wirtualną współpracę z zespołem.
Teraz z perspektywy czasu. Pamiętasz pewnie swoją sytuację w pracy/na rynku pracy przed szkoleniem, a jak opiszesz ją teraz? Szkolenie w jakiś sposób pomogło? Są treści, które wcieliłaś w życie?
Szkolenia na pewno pomogły mi przygotować CV, co jest podstawą, aby zostać w ogóle zauważonym w branży IT. Po drugie jak już byłam zapraszana na rozmowy, to wiedziałam mniej więcej, jakich pytań mogę się spodziewać i lepiej się do nich przygotować. Cała wiedza, którą zdobyłam na szkoleniu, dała mi pewne wyobrażenie i podstawę teoretyczną, która pozwoliła mi merytoryczne odpowiadać na pytania rekrutacyjne. Co ciekawe na jednej z rozmów otrzymałam zadanie, aby przygotować plan projektu. Udało mi się je wykonać najlepiej spośród wszystkich kandydatów. Także myślę, że te szkolenia na pewno dały mi dużą przewagę nad pozostałymi osobami aplikującymi na to stanowisko.
W jakim stopniu szkolenie, w którym wzięłaś udział, odpowiedziało na Twoje oczekiwania względem rozwoju zawodowego?
Wybrałam szkolenia w Twoje Drzwi do IT, bo były dla mnie najbardziej kompleksowe ze wszystkich, które znalazłam na rynku. W pozostałych szkoleniach zawsze brakowało mi jakiegoś elementu. Trudno więc było mi się zdecydować na konkretne szkolenie. Nie wiedziałam, na utratę którego elementu się zdecydować, a których aspektów jednak warto byłoby się nauczyć. Szkolenia z TDDIT zawierały w sobie wszystkie te zagadnienia, na których mi zależało, a nawet i więcej. Bardzo polecam serię szkoleń (Nie-) Techniczny PM, które pozwoliły mi poznać terminologię, język i sposób pracy programistów- ponieważ było to dla mnie coś zupełnie nowego, z czym się wcześniej nie spotkałam. Pewne obeznanie miałam – ponieważ mój mąż jest programistą. Ale gdy obserwowałam, jak on koduje, utwierdzałam się jedynie w przekonaniu, że ta branża na pewno nie jest dla mnie. Natomiast sposób przekazywania wiedzy przez trenera Macieja podczas tego szkolenia był dla mnie bardzo przystępny i prosty. Wiedza też była w odpowiedni sposób dawkowana, więc nie czułam się przytłoczona ilością informacji. Dzięki temu nawet ja, czyli osoba, która uważała się całe życie za humanistkę, przyswoiła tę wiedzę techniczną bez problemu.